تبلیغات
نمین Namin - سوزن اتاله مخصوص خشک کردن حشرات توسط یک جوان نمینی ساخته شد

نمین Namin

نمین، شهر فرهنگ و ادب

 

علیرضا نظری نمین جوان ۲۶ ساله نمینی برای اتاله حشرات، سوزنی اختراع کرده که فن آوری ساخت آن کاملا بومی بوده و در مقایسه با نمونه خارجی خود از قدرت ارتجاعی بالاتری برخوردار است.

نظری با بیان اینکه سالانه میزان آفات وارده از سوی حشرات مختلف به محصولات کشاورزی بسیار بالاست و حشره شناسان برای اینکه بتوانند این حشرات را شناسایی بکنند نیاز دارند که آنها را دسته بندی بکنند ، افزود این سوزنها کاربردشان برای نگهداری دائم حشرات است ویکی از مهمترین لوازمات این کارمحسوب می شوند.

وی مراحل ساخت این سوزن را ازچند سال پیش آغاز و توانسته اختراع خود را به ثبت برساند.

او می گوید : پیش از این تولید کنندگان سوزن اتاله در دنیا سه کشور اتریش ، چک و چین بودند که بدلایلی چین و اتریش از تولید و صادرات جهانی آن حذف شد ه و اکنون تنها تولید کننده جهانی این محصول کشور چک است.

وی افزود: اگر من بخواهم این محصول را در نمین تولید بکنم تنها تولید کننده سوزن اتاله در ایران بوده و در نتیجه ایران بواسطه این تولید دومین تولید کننده جهانی این محصول خواهد شد.

او دو بار آبکاری شدن ، و پایین بودن قیمت تمام شده را از مهمترین ویژگی های محصول تولیدی خودش میداند و می گوید :سوزن های خارجی اتریشی و چک بین ۷۵۰ تا یک هزار و ۳۵۰ تومان فروخته می شود ولی سوزنی که من تولید کردم فقط ۱۲۰ تومان قیمت دارد.

این مخترع جوان همچنین معتقد است که : بعد از رسیدن اختراعش به مرز تولید انبوه در وحله اول ایران از واردات سوزن اتاله بی نیاز می شود .

این جوان نمینی هدف خود را تنها به تولید این سوزن متمرکز نکرده بلکه هدف اصلی اش را صادرات محصول تولیدی خود و رقابت با شرکتهای خارجی اعلام می کند و می گوید : می خواهم ثابت کنم که ما هم بعنوان یک ایرانی می توانیم در صحنه رقابت باشیم.

منبع:

ایرنا