تبلیغات
نمین Namin - اتحاد تالشان با کوروش بزرگ

نمین Namin

نمین، شهر فرهنگ و ادب

 

اتحاد تالشان با کوروش بزرگ

 

نوع مطلب :فرهنگی ،

نوشته شده توسط:میر کریم حسینی نژاد نمین


 

قوم تالش در دوران باستان ، چه در دوره قبل از مادها و چه در دوره مادها ، و حتی بعد از آن نیز در بیشتر مواقع ، استقلال و فرمانروایی خود را داشتند و هرگز به زیر سلطه دیگران نرفتند . تالش ها کوروش بزرگ را در تشکیل شاهنشاهی هخامنشی ( امپراتوری ایران ) و در فتح بابل یاری دادند و این یاری تالشان به درخواست خود کوروش بزرگ بود .

کوروش پس از جنگ با « آستیاکس » ( ایشتوویگو ) و برچیدن سلسله ی ماد ، وارد اکباتان گردید ( 550 قبل از میلاد ) و بعد از کشمکش های محلی کوچک ، در حدود سال 546 ق.م به طور رسمی عنوان پادشاهی پارس را برای خود قائل شد . وی پس از جنگهای متوالی که با مادها ، مصری ها و لیدی ها برگزار کرد در 538 ق.م با فتح بابل گستره شاهنشاهی ایران را به آنجا رساند که روزگار ، قبل از آن به خود ندیده بود .(1).

مهمترین پشتیبانی ساکنان گیلان از کوروش بزرگ ، در جریان جنگ بابل در سال 538 ق.م صورت گرفت . کادوسی ها ( = تالش ها ) و سکاها که پیش از ظهور کوروش به پشت دروازه های بابل رسیده بودند و تهدیدی جدی برای دولت بابل به شمار می رفتند ، در این هنگام اتحاد با پارس ها را غنیمت شمردند و در لشکرکشی بزرگ کوروش به سرزمین میان دورود حضور یافتند . کادوسی ها ( تالشان ) 20 هزار نیروی پیاده نظام سبک اسلحه و 4 هزار نیروی سواره نظام در اختیار کوروش قرار دادند . در جریان نبرد بابل « داتام » فرمانده ی کادوسی ها ( تالش ها ) کشته شد ، امام سرانجام کوروش به کمک نیروی جنگی متحدان خود توانست بابل را بگشاید . (2).

کوروش در روز سوم ماه مرهسوان یعنی در اکتبر و نوامبر سال 538 ق.م خود را پادشاه بابل خواند . ( کوروش ) دستور داد که کاهنان بزرگ بابل مراسم تاجگذاری او را بر پا کنند و در این باره اعلامیه ای منتشر کنند . ( در روز مراسم ) از هر طرفِ راهی که کوروش و همراهانش می بایستی بگذرند ، سربازان به حالت آماده باش ایستاده بودند . در برابر درهای کاخ شاهی در حدود 4 هزار سرباز گارد شاهی ایستاده بودند . پس از اینکه گردونه کوروش از کاخ خارج شد ، چهار هزار سرباز جاویدان پیشاپیش او به راه افتادند و در هر سوی گردونه نیز دو هزار تَن قرار گرفتند . بعد دو هزار زوبین دار قرار گرفته بودند و بعد از آنها گروه ده هزار سرباز جاویدان پارسی ، سواره می رفتند . پس از آن ده هزار سوار دیگر که سردار آنها « ویشتاسپ » بود و سپس ده هزار سوار دیگر تحت فرماندهی « دات مس » و بعد سواران دیگر زیر فرماندهی « گالاتاس » و سپس سواره نظام مادی ، ارمنی ، هیرکانی ، کادوسی ( تالشان ) و سکائی پیش می رفتند . (3).

کوروش در سال 529 ق.م در جنگی کشته شد .

آرامگاه کوروش بزرگ بر فراز سکوئی واقع شده که 6 طبقه پله دارد و پوشش روی آن به شکل پوشش « خرپشته ای » ( شیروانی ) است و مطابق است با گورهای آریائیانی که نخستین بار به « سیلک » آمدند . گورهای آنها هم به همین ترتیب پوشانده شده است و این می رساند که هنوز نخستین پادشاهان هخامنشی آرامگاه های خود را بنابر رسم قدیم ، بطوریکه در نواحی باران خیز شمال ایران زمین معمول بوده می ساختند .!!.(5).

ایرانیان کوروش را « پدر » می نامیدند و یونانی ها که سرزمینشان را فتح کرده بود ، او را « رهبر » و « مظهر روح برابری و برادری » می نامیدند و از دیدگاه یهودیان « مسح شده خداوند » بود . شعله روح سلحشوریش علی رغم سالها جنگ و پیروزی و کشورگشایی هیچ گاه لرزان نشد و همیشه با بلند همتی و بزرگواری رفتاری محبت آمیز با مغلوبین داشت . (6).

تالشان را افتخار است که با پدر ایران زمین ، کوروش بزرگ ، اتحاد و همکاری داشتند و در راه میهن جانفشانی ها کردند و شهیدان دادند و همیشه برای بزرگی و سعادت ایران با رهبران بزرگ و دادگر ، اتحاد و همکاری خواهند کرد . شعار تالشان این است : تولِشیمون هِستیمون ؛ یولَه ایرونِه پِشتیمون – tolēšimun hestimun yola ironē peštimun  : تالشیم ، هستیم ؛ پشت سر ایران بزرگ هستیم .

 

منابع :

(1). چکیده تاریخ ایران ، حسن نراقی ، نشر اختران ، چاپ دوازدهم 1388 ، ص 26

(2). تاریخ گیلان پیش از اسلام ، قربان فاخته ، نشر ایلیا ، چاپ اول 1387 ، ص 59 – 60

(3). ایرانویج ، دکتر بهرام فره وشی ، انتشارات دانشگاه تهران ، 1374 ، ص 52 – 55

(4). چکیده تاریخ ایران ، حسن نراقی ، ص 27

(5). ایرانویج ، دکتر بهرام فره وشی ، ص 73

(6). تاریخ ایران ، از آغاز تا اسلام ، رومن گیرشمن ، ترجمه : محمود بهفروزی ، نشر جامی ، چاپ چهارم 1388 ، ص 124

نویسنده و گردآورنده : ضیاء - ط

منبع:http://talesh-iran.blogfa.com/post-130.aspx 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر